2020-12-07 Naukowcy z Krakowa i Aachen unowocześnią terapię protonową

2020-11-12 Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Święto obchodzone jest od 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej i ma na celu promować zagadnienia związane z fizyką medyczną. Ustanowiono je na dzień 7 listopada, na cześć wybitnej fizyczki i chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie.

W tym roku, w dniu 12 listopada 2020, AGH organizuje, jak co roku, wydarzenie zatytułowane „Fizyk medyczny jako pracownik służby zdrowia”. Podczas wydarzenia, które odbędzie się w trybie on-line, planowane są wykłady prof. Ewy Stępień i prof. Pawła Moskala, poświęcone wykorzystaniu unikalnej technologii obrazowania PET na całe ciało (J-PET) do badań przedklinicznych i klinicznych.

Link umożliwiający dołączenie do konferencji na platformie MS Teams

2020-04-05 Workshops organized for diploma and PhD students

A list of lectures for diploma and PhD students from the first and second year in the Department of Experimental Particle Physics and Applications, organized via teleconference as a chance to acquire knowledge which will be useful in their research in these strange times:
1. Dr. Kacper Topolnicki (from Cracow), the course on how to use Mathematica;
2. Dr. Oleksandr Rundel (from Kijev, Ukraine), the course on basics of C++ programming;
3. Dr. Magdalena Skurzok (from Frascati, Italy), the course on Relativistic Kinematics.

2019-10-14 The Cross of Merit was awarded to professor Moskal

During the National Education Day celebration at Jagiellonian University professor Paweł Moskal received the Silver Cross of Merit awarded by the president of Poland.

2019-10-01 J-PET laboratory opening ceremony

The official opening of the J-PET laboratory took place on October 1st, 2019. The ceremony was recognized in the TV, radio, in press and by the Polish Press Agency.